Gabióny - základné informácie a postup

Gabiónové koše zo zváraných sietí, ktoré sa priamo na stavbe plnia kamením, vytvárajú jednotlivé stavebné bloky. Možno z nich zostaviť operné steny, oplotenie, deliace steny, hrádze atď.

Stavba gabiónov je suchý proces, možno ho teda realizovať v každom ročnom období. Počítajte iba s úpravou terénu. Pre nižšie stavby (cca do 100 cm) stačí spevniť plochu hutnením. Pre vyššie stavby je dobré do betónovému podkladu umiestiť spevňovacie tyče o priemere 48 mm každé 2 bežné metre vo vnútru gabiónu. Tyč musí byť zabetónovaná v podklade.

Materiál

Materiál použitý na výrobu zváraných gabiónov (rovnako ako na príslušenstvo - špirály, tiahla) je pozinkovaný zliatinou hliníku a zinku (5% Al + 95% Zn). Táto zliatina patrí z pohľadu životnosti k najkvalitnejším povrchovým úpravám.

Rozmery

Najbežnejšie rozmer oka zváranej gabiónovej siete je 100x100 mm alebo 100x50 mm. Pokiaľ chcete nechať vyniknúť náplň gabiónu, doporučujeme použiť gabiónovú sieť s okom o veľkosti 100x100 mm.

Pri použití zváraných gabiónových sietí je nutné venovať pozornosť podkladu, na ktorý gabión pokladáme. Pri nižšej stavbe stačí zarovnaná spevnená plocha hutnením, pri vyššej stavbe je dobré zabezpečiť betónový podklad a do vnútra gabiónu dať každé 2 metre na výšku spevňovaciu tyč o priemere 48 mm zabetónovanú v podklade.

Špirály

Zvárané gabióny sa dodávajú v rozloženom stave ako jednotlivé siete, ktoré sa spájajú priamo na stavbe pomocou spojovacích špirál. Používajú sa štyri veľkosti špirál:špirála

  • 60 cm,
  • 100 cm.

Zatočením špirály sa spájajú jednotlivé priečky do uceleného celku. Jednou špirálou možno spojiť až štyri strany susedných gabiónových košov.

gabiónová sieť a príslušenstvo

Distančné ťahadlá (gabionové spony)

Pre zaistenie tvarovej stability jednotlivých gabiónov sa používajú distančné ťahadla. Existujú dva typy distančných ťahadiel – rohové a priečne. Distančné ťahadlá sa umiesťujú dovnútra gabiónov po naplnení cca polovice (pri výške 50 cm) a tretiny (pri výške nad 100 cm) gabiónu kamením, aby nedošlo k vypukleniu stien koša pod tiažou výplne.

gabiónová spona (dištančné tiahlo)

Kamenivo

Ako výplň gabiónu sa požíva kameň, ktorý je dostatočne tvrdý a neštípaný. Na pohľadovú stranu sa používa lomový kameň, ktorého rozmery sú 1,5 až 3 krát väčšie, než je oko siete. Zvyšok gabiónu sa vyplňuje najčastejšie kamením s frakciou 32-63 alebo 63-125 mm. Pri plnení sa vždy najskôr vyskladá časť pohľadovej strany, následne sa gabión dosype kameňmi s menšou frakciou a vložia sa distančné ťahadlá (vždy do výšky 30-50 cm). Tento postup ďalej opakujeme. Je nutné vyplňovať súčasne aj susedné gabióny, aby sa zabránilo prípadným deformáciám


Ponuka

Ponuka gabiónových sietí a košov tu: https://pletivo.sk/gabion/

Koľko stojí montáž gabiónov na kľúč?

Montáž gabiónov nie je možné oceniť pevnou tarifou. Vždy záleží na množstve gabiónov, veľkosti kameňa aj terénu konkrétneho pozemku. Pre konkrétnu cenovú ponuku nás nezáväzne oslovte. Kontakty tu.


Kam ďalej?

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.